OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

OZ KAMENICA Stará Kremnička

Havária nem. voj. transportu

27. 12. 1944  najväšsia tragická udalosť nemeckej armády. Z Vrútok bol vypravený nemecký vojenský transport (37 vagónov plných vojakov, streliva a vojenskej techniky), ktorému sa počas jazdy z Kremnice do Hronskej Dúbravy pravdepodobne poškodili brzdy. Vtom čase bol z Hronskej Dúbravy vypravený osobný vlak, ktorý sa mal s transportom križovať v žst. Stará Kremnička. Pritom v Starej Kremničke už jeden vlak stál (nákladný), ktorý smeroval na Kremnicu. V snahe zabrániť zrážke vlakov, náčelník stanice odklonil nemecký vlak na slepú koľaj, kde v plnej rýchlosti (asi 100 km/h) narazil do železobetónového uzávera. Následne sa vlak vykoľajil, začal horieť a vybuchovať munícia, údajne zahynulo asi 370 nemeckých vojakov, len 7 sa údajne zachránilo. Zahynul aj slovenský rušňovodič so svojim pomocníkom. Podľa zachytených spomienok miestnych obyvateľov to bolo peklo nad dedinou, výbychy bolo počuť a vidieť niekoľko hodín a mnohé črepy dopadli áž do dediny.

Pri pátraní po tom ktoré to mohli byť jednotky, tak niektoré indície vedú do Prievidze. V tom čase tu bolo hlavné velenie jednotky SS Dirlewanger, ktorí bojovali v tom čase na južnej hranici, a priľahlom maďarskom území a aký koľvek presun zásobovania, posíl... musel smerovať po trati Horná Štubňa - Hronská Dúbrava. Ale mohla to byť aj akákoľvek jednotka zo severnej časti Slovenska, smerujúcá posilniť jednotky na juhu.

Naše občianské združenie sa aktuálne snaží získať akekoľvek dokumenty o tejto tragédii, zataľ sa však našli len články z tlače, oficiálne dokumenty z archívov sa nám doteraz nepodarilo nájsť. Železnice tak isto nemajú z tohto obdobia žiadny archívny dokument. K tejto havárii nemajú žiadne archívne dokumenty ani v Nemecku, čo sme skúšali zistiť cez nemecké veľvyslanectvo v Bratislave. V odpovedi prišla aj poznámka, že ak by sa to podarilo oficiálne dokázať, tak by to bola najväčšia železničná tragédia Nemcov počas 2. svetovej vojny. Nie je známe ani miesto pochovania týchto vojakov, v niektorých spomienkach ľudí sa spomína Kremnica a Trnavá Hora. K danej téme sme pripravili aj reportáže s TV TA3 a s internetovym spravodajským portálom Žiar24.

Archív dokumentov:

Novinové články, ktorých vieroodnosť je otázna

Fotografie z odstaňovania havárie (kronika obce)

Zápis v pamätnej knihe - žel. stanice Hronská Dúbrava - jediný zápis, kde sa oficiálne spomína havária

Miesto havárie navštívili v auguste 2019 slovenskí lovci duchov Slovak Ghost Hunters
e-mail a sociálna sieť
Zdielať stránku
Hodnotenie webovej stránky
1 2 3 4 5
Google prekladač